Publikācijas datums: 2023-08-31

Salona filtrs kā aizsardzība Pret vīrusiem? Corteco fakti

Aizsardzība pret vīrusiem ir mūsdienu aktualitāte. Vai salona filtrs var palīdzēt aizsardzībā pret tiem? Freudenberg grupas, kurā ietilpst zīmols Corteco, speciālisti sniedz faktus un skaitļus.



Zinātnieki saka, ka vīrusi mēdz būt tikai 0,1–0,12 mikronu (dažos gadījumos – līdz 0,4 mikroniem) lielas daļiņas. Tomēr svarīgākais ir tas, ka vīruss biežāk mēdz pārvietoties nevis pats par sevi, bet pielipt pie lielākām daļiņām. Var runāt par vidēji 0,3–0,5 mikronu lielām daļiņām. Salīdzinājumam – cilvēka mata biezums ir 40–120 mikroni. Citiem vārdiem sakot, vistievākais cilvēka mats ir 80–133 reižu biezāks. Vai ir iespējams uztvert tik mazas daļiņas, un ko spēj filtri?

Šeit ir vērts minēt dažus skaitļus un atšifrēt terminus. Jebkuru filtru raksturo divi parametri – atsijas smalkums un filtrēšanas efektivitāte. Tas nav viens un tas pats. Pirmais rādītājs raksturo daļiņu minimālo izmēru, kuru uztveršanai filtrs ir paredzēts, bet otrais – to, cik daudz šādu piemaisījumu ir atsijā. Piemēram, visrupjākajam gaisa filtram, kas paredzēts rūpniecības telpām (G1 kategorija saskaņā ar veco Eiropas klasifikāciju EN 779) vajadzētu atsijāt vismaz 65% 5 mikronu lielu daļiņu. HEPA (High-efficiency particulate air) kategorijas filtriem ir jāaiztur 99,95% 0,3 mikronu lielu daļiņu. Starp citu, Freudenberg ražo HEPA standartam atbilstošus filtrus, piemēram, šahtu un karjeru tehnikai, kur paaugstinātas gāzu un putekļu koncentrācijas apstākļos nepieciešama īpaši augsta aizsardzības pakāpe.

Salona filtri no CORTECO 


Filtrācijas pakāpe

Kāda ir situācija ar salona filtru izplatītākajiem modeļiem? Savas parādīšanās sākumā salona filtri bija diezgan rupji – atsijāšanas smalkums bija 2–5 mikroni. 1991. gadā Mercedes-Benz šajā ziņā veica revolūciju – salona filtrs, ar kuru tika aprīkots S-Class W140, aizturēja 80% tikai 0,5 mikronu lielu daļiņu. Pēc tam arī citās automašīnās, tostarp masveida modeļos, sāka parādīties salona filtri ar labākiem tehniskajiem rādītājiem. Mūsdienās tiek piemērotas vēl stingrākas prasības un testēšanas metodikas. Piemēram, standarts ISO/ TS 11155-1 paredz salona filtru darbības efektivitātes pārbaudi ar smalkas dispersijas putekļiem tieši 0,3 mikronu lielumā. Neatkarīgi izmēģinājumi rāda, ka pašreizējie salona filtri spēj aizturēt vismaz 78–85% no minētā lieluma daļiņām. Salīdzinājumam – standarta medicīniskā aizsargmaska aiztur tikai 65% šādu daļiņu.

Vīrusi un baktērijas

Vai var ieslēgt kondicionieri? Interneta forumos tiek pausts viedoklis, ka vīruss var vairoties uz kondicionētāja iztvaicētāja virsmas, kur veidojas kondensāts. Speciālisti saka – tā nav patiesība. Vīrusi nav baktērijas. Silta un mitra vide ir labvēlīga tieši baktēriju vairošanās spējai, taču vīrusi ārpus dzīvajām šūnām nespēj vairoties. Labi – lai arī baktērijas nav vīrusi, taču tik un tā tās nav vēlamas. Forumos atkal strīdas: vai baktērijas vairosies pašā salona filtrā? Teiksim tā: ja filtru nomaina laikus un tajā neuzkrājas netīrumi un mitrums, tad tas ir maz ticams. Uz ko balstītas baumas un bažas? Joprojām pastāv viedoklis, ka filtra materiāls ir papīrs, precīzāk – celuloze, kas ir labvēlīga vide baktēriju attīstībai. Tomēr mūsdienās neviens nopietns ražotājs neizgatavo papīra filtrus – šāda veida izstrādājumiem to aizliedz daudzās tehniskajās prasības. Mūsdienīgs salona filtrs ir izgatavots tikai no neausta sintētiskā filtrēšanas materiāla, kuru faktiski var uzskatīt par antibakteriālu. Efektu pastiprina īpaša piesūcināšanas metode, ko mūsdienās bieži izmanto. Turklāt nebūs lieka arī klimatiskās iekārtas iekšienes kvalitatīva antibakteriāla apstrāde.



Starp citu, vai filtrā esošā aktivētā ogle palīdzēs aizsargāties pret vīrusiem? Atbilde – nepalīdzēs, jo aktivētās ogles poras ir tik mazas, ka vīruss tur vienkārši neietilps. Ogle ir vajadzīga citam mērķim – tā lieliski aiztur toksiskas gāzes un nepatīkamas smakas.



Mūsdienu standarts ISO/TS 11155-1 paredz pārbaudīt salona filtru darbības efektivitāti ar 0,3 mikronu lieluma smalkas dispersijas putekļiem, kas salīdzināms ar vīrusu lielumu. Profesionālu gāzu analizatoru testi parāda, ka kvalitatīvs salona filtrs spēj aizturēt 78–85% šādu daļiņu. Turklāt ar tiem pašiem analizatoriem ir pārbaudīts un pierādīts, ka aktivētās ogles filtrs papildus tam vairākas reizes samazina toksisko vielu koncentrāciju automašīnas salonā.

Nomaiņa


Tas, ka salona filtru ieteicams mainīt vismaz reizi gadā vai ik pēc 10 000 km, ir aksioma. Runa pat nav par to, ka aizsērējis salona filtrs rada neērtības – aizsvīst logi. Skatoties no sīkāko daļiņu, piemēram, to pašu vīrusu, atsijāšanas viedokļa, vecs filtrs zaudē šīs īpašības. Kā zināms, salona filtrs spēj aizturēt pat tās daļiņas, kas ir mazākas par poru lielumu filtrēšanas materiālā. Tas saistīts ar to, ka salona filtra pildījumam ir elektrostatisks lādiņš, proti, putekļu daļiņas ne tikai tiek uzsūktas, bet arī pievilktas un noturētas iekšpusē. Diemžēl šis lādiņš nav mūžīgs. Nav pat vērts runāt par tā sauktajiem “kompromisa pasākumiem”, kad salona filtru izpūš ar saspiesta gaisa plūsmu. Saspiestais gaiss izsit samērā lielas filtrā iestrēgušas daļiņas, un tajās vietās vienkārši paliek caurumi.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, sanāk, ka automašīna ar kvalitatīvu un laikus nomainītu salona filtru, no infekciozā viedokļa, ir diezgan drošs transports. Attiecībā uz vīrusu un visu, kas ar to saistīts, jācer, ka mēs visas kataklizmas pārdzīvosim ar laimīgām beigām, – pasaule ne to vien ir pieredzējusi.

Uzņēmums Freudenberg ar zīmolu Corteco pašlaik piedāvā vienu no plašākajiem salona filtru sortimentiem: vairāk nekā 750 nosaukumu vieglajiem auto un komerctransportam, kā arī lauksaimniecības tehnikai. Tādējādi Corteco sortiments aptver vairāk nekā 95% no Eiropas parka tehnikas. Plašāku informāciju var atrast vietnē www.freudenberg.com vai www.corteco.com.