Publikācijas datums: 2020-05-20

Kā sagatavot ūdenstransportu sezonai, un kas jāņem vērā!

Daudziem izbrauciens ar laivu ir izklaide saulainās un siltās vasaras dienās, bet izklaide beidzas, ja tiek aizmirsts par laivas un motora apkopēm. Protams, ja vien neesi uzticējis savu laivu profesionāļiem, kuri apkopes darbus veic ikdienā. Ir ļoti svarīgi veikt apkopes regulāri un sekot līdzi nolietojumam pakļautām laivas daļām. Tas noteikti vēlāk palīdzēs gūt vairāk prieka un baudas dienās, kad izmantosi savu laivu, kā arī paildzinās laivas un motora kalpošanas laiku. Arī bīstamība uz ūdens ir liela, un neviens nevēlas, lai izbrauciena laikā ar laivu kaut kas atgadās. Pārliecinies, ka laiva atbilst visiem noteikumiem uz ūdens!


Pēc ziemas - laiva un motors būs nostāvējuši vismaz trīs mēnešus, un, jo īpaši, ja atrodies jūras tuvumā, pa šo laiku gumijas detaļas var zaudēt savu funkcionalitāti, un iedarbinot laivas motoru, vari sagaidīt nepatīkamus pārsteigumus. Tādēļ pirms lietošanas jāpārbauda gumijas detaļas, saspiežot tās ar roku un apskatot, vai nav redzamas plaisas. Tāpat svarīgi ir pārbaudīt visas ārējās metāliskās daļas un mezglus, kas ir pakļauti rūsai. Ieskaties arī bākā un, ja pirms ziemas neesi pievienojis degvielai piedevas, kas novērš saduļķošanos, tad labāk ielej “svaigu” degvielu. Ja vēl esi iesācējs, tad noteikti uztici visus šos darbus paveikt profesionāļiem.

Ūdens sūknis un termostats - pareiza motora darba temperatūra ir pats svarīgākais nosacījums, šeit paskaidrojumi nav vajadzīgi. Ūdens sūknis izmanto gumijas rotoru, lai iesūktu ūdeni un dzesētu laivas motoru. Gumijas rotori parasti nolietojas divu gadu laikā vai pēc apmēram 200 motora darba stundām. Lai nepārkarsētu motoru, ir jāpārbauda, vai viss strādā pareizi un ūdens tiek iesūknēts pietiekošā daudzumā. Tāpat arī jāpārbauda termostats, kas regulē motora temperatūru, ja tas nedarbosies, motors būs visu laiku auksts vai karsts, kas savukārt izraisīs degvielas nepareizu sadegšanu, kā rezultātā motors strādās nepareizi.

Šķidrumi - pirms iedarbināšanas noteikti pārliecinies par to, vai motorā ir eļļa un kādā stāvoklī tā ir. Dažiem divtaktu motoriem eļļas trauks atrodas atsevišķi no motora, tātad, ja nejauc eļļu pats klāt degvielai, tā noteikti ir arī jāpārbauda. Neaizmirsti pārbaudīt arī kārbas eļļu! Ja rudenī neesi nomainījis eļļas, tad tas noteikti jāizdara pirms sezonas sākuma.

Filtri - regulāri nomaini degvielas filtru un ūdens separatoru! Tajā uzkrājas kondensāts, kas savukārt pasliktinās motora darbību. Risinājums ir pievienot piedevas degvielai, kas novērsīs kondensāta veidošanos. Ja nav ūdens separatora, tad tas noteikti ir jāuzstāda. Iesakām šos filtrus mainīt reizi sezonā vai pēc 100 motora darba stundām.


Akumulators - cerams, rudenī nebūsi aizmirsis atslēgt akumulatoru, bet jebkurā gadījumā iesakām pārbaudīt to un pēc vajadzības uzlādēt. Jāpārbauda arī klemmes un vadi, vai tie nav korodējuši, ja ir, tad tie jānotīra un jāapstrādā ar speciāliem līdzekļiem. Neskatoties uz visu šo, akumulatora mūžs ir aptuveni 4 gadi, tātad, ja nepieciešams, nomaini pašu akumulatoru!

Laivas apakša - Ja laiva visu sezonu stāv ūdenī, tad pirms sezonas sākuma nokrāso laivas apakšu ar “anti-fouling” krāsu. Tas novērsīs duļķu krāšanos uz laivas apakšas, kas, kā zināms, palielina pretestību, ietekmē ātrumu un stabilitāti.

Kolektori - izplūdes kolektori un visa sistēma vienmēr ir ļoti karsta. Ja tā kādreiz tikusi ātri atdzesēta, tad noteikti tā jāpārbauda, un to vislabāk uzticēt profesionāļiem, lai tiktu pārbaudīts arī tas, vai nav mikroplaisu. Kolektora iekšpusē var arī veidoties rūsa. Kolektoru ieteicams mainīt reizi 5 gados.

Drošība - Vienmēr, pirms kāpt laivā, pārliecinies par to, ka varēsi ar to nokļūt arī atpakaļ. Vizuāli apskati visu iespējamo un pārliecinies, ka viss darbojas nevainojami. Nekad neaizmirsti par glābšanas vestēm! Noteikti iegādājies arī ugunsdzēšamo aparātu, skaņas signālus un signālraķetes, jo nekad nevari zināt, kas var atgadīties, esot uz ūdens, un palīdzība ne vienmēr būs blakus. Tāpat arī pārliecinies, ka darbojas visas borta gaismas, lai būtu labi pamanāms arī diennakts tumšajā laikā, un ved līdzi dažas papildu lampiņas, lai nepieciešamības gadījumā varētu tās uzreiz nomainīt. Visos jautājumos var sazināties ar mums, rakstot uz [email protected]. Ar prieku palīdzēsim!